Často se setkávám ve své praxi, že jsou děti unuděné. Když se jich zeptám, co je baví, jaké mají zájmy, co dělají doma, tak slyším – „nic, všechno je nuda“. Ano, dnešní děti mají všechno.  Proč se naše děti nudí? Baví je pouze hry na telefonu nebo na tabletu – jinak všechno je nuda.

Dnešní děti mají pohodlný svět.

Mají toho hodně kolem sebe i pro sebe. A nuda je novým fenoménem nynější doby: děti jsou věčně nespokojené, a tak nějak otrávené z podstaty. A my rodiče se snažíme a přemýšlíme, jak je lépe ty naše prcky motivovat.

Takže?

 

Evoluce říká, že mozek je šťastný, jen když usiluje. Mozek se prostě musí snažit. Musí se těšit. Musí toužit. Pak je spokojený.

 

Aby děti byly spokojené:

  • potřebují na chvíli zažít hlad, žízeň, zimu, námahu
  • potřebují nemít a těšit se,
  • jaké to bude až to mít budou
  • potřebují nedostat věci hned
  • některé nedostat vůbec
  • a především musí mít doma povinnosti

Jinak to nefunguje.  Jinak se nudí a všechno berou jako samozřejmost, protože se mají dobře pořád.

A když jsme u těch povinností, je potřeba říct, že mozek potřebuje začít brzo. Již dítě v předškolním věku by mělo mít doma nejméně dvě povinnosti. Něco, co je jenom jeho. Musí pochopit, že aby bylo doma dobře, musí přispět. Ale musí je to někdo naučit.

Jaké povinnosti mají vaše děti?

 

Vaše Mirka

Bc. Mirka Koucká

Bc. Mirka Koucká

Specialistka na komunikaci ve vztazích, certifikovaná lektorka Životních map

Během dlouholeté praxe jsem nasbírala mnoho cenných zkušeností v oblasti zdravotnictví, školství, péče o děti a sociální péče. Pracovala jsem v denním stacionáři, ve speciální mateřské škole, v logopedické poradně. Měla jsem možnost být součástí několika organizací pro rodiče a děti se zdravotními problémy.

Mým posláním je pomáhat vám – dětem a rodičům. Společně nacházíme rovnováhu ve vašich nejistých nebo těžkých životních situacích. Mým cílem je inspirovat vás ke změně.

Další články

které by vás mohly zajímat a inspirovat

Panovačné dítě - 10 pravidel, jak na něj

Máte doma také malého tyrana? Vzteká se a vzdoruje? Neustále lpí na svých požadavcích a nechuť cokoli na nich měnit? …

Proč vás vaše batole neposlouchá

Nezlob, nelez tam, nedělej to, neotvírej to, neházej to na zem …TYTYTY… ty mne vůbec neposloucháš!!!! Také vás už to nejmenší dítko doma neposlouchá?